INR Yüksekliği Yaklaşım

0
16923

İNR (international normalized ratio) uluslararası standardize oran anlamına gelmektedir. İNR değeri sayesinde  pıhtılaşma süreleri farklı doktorların farklı ülkelerdeki farklı laboratuvarlarda okunan değerlerinin standardizasyonu sağlanır.

Antikoagülan tedavi (Coumadin) atrial fibrilasyon, mekanik kalp kapağı veya derin ven trombozu gibi tromboembolik komplikasyonlara yol açan durumları önlemek amacıyla sıklıkla kullanılır. Özellikle yaşlı popülasyonda kullanımı son yıllarda artmıştır.

Acil servisler için İNR değeri coumadin over dozu , hipervarfarin (fare zehiri) alımı, karaciğer fonksiyon bozukluğu gibi durumlarda aciliyet ve önem taşır.

İNR yüksekliği, kanın olması gerekenden daha yavaş pıhtılaştığı anlamına gelir. Bu durumda kişinin kanama  riski artar. Acil serviste sık karşılaşılan bu tür vakalarda coumadin kullanımına bağlı,diş eti kanaması gibi olası yaralanmalarla kanamaların kolaylaşması halinde hastaların kanının durmaması riski büyür. İNR değeri ne kadar yüksekse kanama sorunu yaşanması ihtimali o kadar yüksek olur. Acil servise sık başvuru nedenlerinin  başında gelen bu sorunun yaklaşımı akıl kartında anlatılmıştır. Daha fazla bilgi için ilgili yazıları ve kartları okuyunuz.

Taze Donmuş Plazma (TDP)

Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz