Bafa Gölü -TİMELAPSE

0
2187

Latmos/Beş Parmak Dağları Bafa Gölü

Ay Tanrıçası Selene ile Çoban Endymion’un aşkları Bafa Gölü’ne yaslanmış Latmos (Beşparmak) Dağları’nda yaşanır. Homeros’tan bu yana, Homerik ilahiler dahil pek çok öyküye, şiire, resme konu olmuş, antik yazarların çoğu bu güzel efsaneyi günümüze dek taşımıştır. Koslu ozan Teokritos, çoban ile tanrıçanın mitini Dorik bir lehçe ile yazmış, John Fletcher ve John Yeats gibi İngiliz ozanlar da efsaneden ilham alarak klasik çağa dair en güzel şiirlerini yazmışlardır. Gerçekten göl özellikle ayın ondördünde büyüleyici bir güzelliğe bürünür ve gümüş tepsi görüntüsüyle tam bir görsel ziyafet çeker ve birdenbire görürsünüz ki Selene, şahlanan gümüş atlı arabasıyla bulutların arasından süzülür, nurlara gark olmuş Latmos Dağları’nın arasından yitip gider.

Gelelim bugüne; vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenen kimyasal element selenyum adını Selene’den alıyor. Selen elementi ve ışık uyarılarını zayıf elektrik darbelerine dönüştüren selen hücresi de adını Selene’den alır.Bu da meraklısının bilgisine….

Canan Küçükeren’in Karia Efsaneleri kitabında Selene ile Endymion aşkını şiirleştirdiği satırlar:

Dağların arasından nurlar saçarak yükseliyor usulca

Yükseldikçe parlıyor, parlıyor doğa

Ulaştığı son kertede, güneşi kıskandırırcasına

Boğmakta gölü aydınlığa Adına Karya denen topraklarda…….

TİMELAPSE ÇEKİM TEKNİKLERİ : CANON 750D 18 135MM LENS ISO 100 ENSTANTANE 1/900 SN DIYAFRAM 4.5 1100 FOTOĞRAFTAN OLUSTURULMUŞTUR…. YOUTUBE VE İNSTAGRAM KANALLARIMA ÜYE OLMAYI UNUTMAYINIZ….

https://www.instagram.com/etlisote/ https://www.youtube.com/SelimYavuz

 

Timelapse (zaman atlamalı) fotoğraf tekniğinin adını olmasa de ne olduğunu çoğunuz biliyorsunuzdur. Belirli aralıklarla çekilmiş çok sayıda fotoğrafın birleştirilerek hareketli görüntüler elde edilmesine dayalı bu teknik sayesinde bulutların, yıldızların ve güneşin hareketleri gibi uzun süreli olaylar kısa videolar halinde sunulabiliyor.

Son derece zor olan ve profesyonel ekipmanlar gerektiren bu videoları Instagram’ın yeni Hyperlapse uygulaması sayesinde artık herkes kolayca hazırlayabilecek.

Kaydettiğiniz videonun farklı anlarını farklı hızlarda sunma mantığına dayalı olan bu yeni uygulama sayesinde titremeyen, hızlı çekim “timelaps” videolar hazırlayabiliyorsunuz.

blank

Timelapse & Hyperlapse – Antalya 2018

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz