Pediatrik İleri Yaşam Desteği AHA 2018 Akıl Kartı

0
3609

Resüsitasyon algoritmalarında önde gelen kuruluşlardan olan AHA  2018 güncellemesi ile direçli VF/nVT için  Amiodaron ve Lidokain ve şok uygulamalarında  yeni  önerilerde bulundu.

AHA tarafında dirençli VF / pVT için antiaritmik ilaçların kullanımına özgü  daha önceki derlemelerin aksine, 2018’de sadece pediatriye özgü çalışmalar  incelenmiş.  Bununla ilgi fazla çalışma olmasına rağmen yapılan bir çalışmada resüsitasyon için amiodaron ve lidokain  kullanılan hastalarda sağkalım açısından anlamlı bir fark bulunmamış. Bu yüzden Algoritmada görüldüğü gibi  İleri Yaşam Algoritmasında defibrilasyonun yetersiz kaldığı inatçı VF (Ventriküler Fibrilasyon) ve nVT (Nabızsız Ventriküler Taşikardi) tedavisinde, Amiodaron VEYA Lidokain kullanılabilir vurgusu yapmaktadır (Öneri düzeyi Sınıf IIb, LOE C-LD).

Pediatrik İleri Yaşam Desteği ERC 2015

Adanalıyım, ilk ve orta ögretimimi memleketimde tamamladim. Lise egitimimi ise Osmaniye'de. Kadirli Atatürk SML Acil Tıp Teknisyenliği programından mezun olduktan kısa süre sonra atandım ve yaklaşık 10 yıldır Sağlık Bakanlığı'na bağlı ASHİ'lerde asli görevime devam etmekteyim. Buna ek olarak, Isparta Eğirdir SHMYO'da İlk ve Acil Yardım İ.Ö programında, ders ücreti karşılığı öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Öğrenmenin yaşı ve hududu olmadığına olan inancım sebebiyle eğitimim üzerine yoğunlaşmaya gayret gösterdim. Tamamladığım ve devam ettiğim eğitim programlarım; ''ÖNLİSANS: Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Adalet MYO, İş Sağlığı ve Güvenliği, İlk ve Acil Yardım SHMYO'' "LİSANS: İşletme, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Sosyal Hizmet (Devam), Hemşirelik (Devam)" "Y.L: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik ( Tez Aşaması)" .Daha önce çalıştığım iller: Aydın(Nazilli), Denizli (Merkez), İstanbul (Esenyurt) ve Isparta (Organize)
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz