Kurtarma Pozisyonu Akıl Kartı

0
1311

Acil solunum veya göğüs kompresyonları (CPR) başlatma kriterlerini karşılamayan tıbbi hastalık veya fiziksel olmayan travma nedeniyle yanıt verme düzeyi azalmış yetişkinler ve çocuklar için, ERC 2021 kılavuzu bu kişilerin yan yatma, kurtarma pozisyonu, lateral bir tarafa yerleştirilmesini tavsiye eder. Daha sizlere ilkyardım bölümünü kısaca özetletmiştik buradan erişebilirsiniz.

Genel olarak, optimal bir kurtarma pozisyonu önermek için çok az kanıt vardır, ancak ERC aşağıdaki eylem sırasını önermektedir:

1- Hastanın yanına diz çökün ve her iki bacağının da düz olduğundan emin olun. Hastanın size yakın kolunu, el avuç içi vücudunun en üstünde duracak ve vücuduna dik açı yapacak şekilde yerleştirin.
2- Bir elinizle hastanın uzaktaki kolunu göğsünün üzerine getirip elinin arkasını size yakın yanağına koyarak orada tutun.
3- Diğer elinizle ise hastanın uzaktaki bacağını, dizinin hemen üzerinden tutarak kavrayın ve ayağı yerde kalacak şekilde yukarı doğru çekin.
4- Hastanın yanağındaki elinizle iterek ve bacağındaki elinizle çekerek kurbanı kendinize doğru döndürerek yan pozisyon verin.

  •  Hava yolunun açık kaldığından emin olmak için hastanın başını geriye doğru eğin.
  • Üstte kalan bacağına, hem kalça hem de diz dik açıda bükülecek şekilde şekil verin.
  • Sıvı maddenin ağızdan akmasına izin verecek biçimde, başın yere bakacak şekilde eğik durması için gerekirse yanağın altındaki ele pozisyon verin.
  • Normal nefes alıp almadığını düzenli olarak kontrol edin
  • Mağduru gözetimsiz bırakmayın ama yalnızca gerekliyse, örneğin diğer mağdurlarla ilgilenmek için
  • Sonumun normal olduğundan emin olmak için 112 gelene kadar tüm tepkisiz bireyleri yakından kontrol etmeyi vurgulamak önemlidir. Resüsitasyonla ilişkili agonal solunum veya travma gibi belirli durumlarda, kişiyi kurtarma pozisyonuna taşımak uygun olmayabilir.

Afişi indirmek için buraya tıklayın.

İlk Yardım Akıl Kartları ERC 2021

Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz