Otomatik Disposable Ventilatör

0
317

Otomatik Disposable Ventilatör entübe hastalarda; hastaya ait havayolu basınçlarını algılayarak çalışan basınç döngülü tek kullanımlık bir ventilatördür. Acil durumlarda, klinikler arası transferlerde, ambulans ile nakil ve sevk durumlarında ambu kullanımına göre çok daha avantajlı pratik ve sağlıklı bir yöntemdir. Aynı zamanda MR ve CT taramalarında kesintisiz ventilasyon sağlayarak hastanın ventilasyonunda devamlılık sağlar, gelişebilecek riskleri azaltır ve ventilasyonun kalitesini arttırır.

Volüm hesaplamayı gerektiren volüm döngülü ventilatörlerden farklı olarak , belirli bir basınç seviyesine ulaşıncaya kadar hava sağlamaya devam eder. Basınç döngülü olarak çalıştığı için gaz sıkışması ihtimalini en aza indirir. Çoğu hastanın ventilasyonu için yeterli olan 20-25 cmH2O basınç ayarlanabilir. Sürekli akışla basınç döngülü olarak çalıştığı için , hastanın cihazla uyum durumundaki değişikliklerde ya da hastanın havayolu direncinin değişmesinde, hedef basınca ulaşım ile birlikte döngü başa alınır. Bu işlemin avantajı barotravma riskini en aza indirmesidir.

Otomatik Disposable Ventilatör Parçaları Nelerdir?

Cihaz ambalajından 3 parça şeklinde karşımıza çıkar. Bu parçalar; oksijen bağlantı hortumu, solutma aparatı(ana gövde) , hasta bağlantı tüpüdür.

  • Oksijen bağlantı hortumunun bir ucu oksijen kaynağına diğer ucu cihazın ana gövdesine geçirilir. Bu sayede cihazın havayolunda basınç oluşturması için hava akımı sağlanır.
  • Hasta bağlantı tüpünün de bir ucu cihazın ana gövdesine diğer ucu da entübasyon tüpüne takılır.

Otomatik Disposable Ventilatör Nasıl Ayarlanır?

Surevent aparatının ana gövdesinde 2 farklı ayar vanası bulunmaktadır.

Basınç Ayarı Vanası: Pozitif inspiryum basıncı (Peep basıncı) ayarlanan noktadır.

  • Bu ayarlama hastaya göre ayarlandıktan sonra surevent üzerinde bulunan manometre ile solunum sırasında takip edilebilir.
  • Manometre üzerinde cmH2O basınç göstergesi bulunmaktadır. Manometre üzerinde sarı-yeşil-kırmızı alan bulunmaktadır. Buradan yapacağımız ayar ile ortalama basıncı manometre üzerinde sarı alanda tutmak güvenli aralığı bize gösterir.

Frekans Ayarı Vanası: Solunum sayısı ayarlaması yapılır.

  • Faster-slower yönleri bulunmakta ve aparat sıkılıp gevşetilerek solunum sayısı hastaya göre arttırılıp azaltılabilir.

Surevent oksijen basıncı ile çalıştığından dolayı düşük basınçta oksijen açılması durumunda aktif hale gelmez. Yaklaşık 10-12 litre/dk olarak oksijen kaynağından oksijen açılması gerekmektedir. Yetişkinlerde ortalama 25 cmH2O basınç ayarlanmalıdır. Çocuk hastalarda ise 12-20 cmH2O basınç ayarlanabilir.

LIFE CONTROL® mekanik ventilatör kullanım talimatı için tıklayınız.

  • https://docplayer.biz.tr/6122247-Otomatik-ventilatorun-surevent-acik-kalp-cerrahisi-hastalarinin-transportunda-kullanimi.html
  • http://www.egemen.com.tr/acil/disposable-mekanik-ventilator

Endotrakeal Entübasyon

6 yıldır paramedik olarak çalışmaktayım. Acıl servis,112 acil ve yoğun bakımda görev aldım. Cerrahı hastalıklar dalında yüksek lisansa hazırlanmaktayım.
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz