5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

0
1471

blank

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmektedir. 5 Aralık ,  tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır.

Bu anlamlı gün; Kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda bir farkındalık yaratılması ve çözümler bulunması yolunda önemli bir gündür.

Çağdaş, demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık,  siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanmalarının sağlanması büyük önem taşımaktadır. Kadınların kendi hakları uğrundaki mücadeleleri daha eşitlikçi bir toplum yaratılmasını sağlamak ve buna bağlı olarak da toplumun bütünü açısından demokratik bir düzen yaratmaktadır.

Kadınlarımızın iş hayatına girdiğinde mobbing, taciz, ağır çalışma şartları, ucuz iş gücü olarak görülmeleri, sosyal hayatlarındaki diğer sorumlulukları yerine getirmelerine imkan tanınmaması gibi birçok sorunla da karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. Bu bağlamda kadınlarımızın çalışma hayatına teşvik edilmesi kadar, çalışma hayatındaki kadınlarımızın sorunlarının giderilmesini de önemsemeliyiz. Bir anne, bir eş, bir çalışan olarak hayatımıza fazlasıyla değer katan kadınlarımıza minnettarız. O yüzden kadınlarımızın pozitif ayrımcılığı hak ettiğini düşünüyoruz.

Ülkemizde hemen hemen her alanda erkekler kadar kadınlar da çalışmaktadır. Türkiye’de 400 bini aşan sağlık çalışanlarının yaklaşık yüzde 60’ını kadınlar oluşturmaktadır. Sağlık sektörü, içerisinde birçok meslek dalını aynı anda barındıran bir sektördür. Bu meslek grupları içerisinde hekimler, hemşireler, teknisyenler (acil tıp, anestezi, laboratuvar, röntgen vb.) gibi sağlık hizmeti sunan meslekler olduğu gibi, destek ve idari hizmetleri sunmakla da görevli (büro, temizlik, teknik vb.) birçok meslek dalı bulunmaktadır. 

İnsan denildiğinde, can denildiğinde acılarını, yorgunluklarını, kırgınlıklarını, uğradığı haksızlıkları, geride bırakıp derde derman olmak için çırpınmak gerçekten yüce bir ruh gerektirir.  Sağlığa emek verenler, insana ve hayata en yalın haliyle bakar. İnsan, insan olduğu için kıymetlidir. Hayat en değerli varlık olduğu için hizmete layıktır. Medeniyetimizi farklı ve eşsiz kılan bakış da budur. Şeyh Edebali’nin ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın, İnsanı yücelt ki devlet yücelsin’ anlayışının ete kemiğe büründüğü hizmet alanı sağlıktır.

112 Acil Servis ile hastanelerin acil servisinde zamanla yarışan kadın ambulans şoförü, acil tıp teknisyeni, doktor ve hemşireler, iş ve aile sorumluluklarının ağırlığına rağmen vatandaşa güler yüzle hizmet vermektedir. Bu yüzden diyoruz ki, şayet Yeni Türkiye yaşatma ideali üzerinde büyüyecekse ilhamını özellikle kadın sağlık çalışanlarından almalıdır. 

Yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü Acil Çalışanları olarak kutluyoruz. 

Kadınlarımıza “Eline, Yüreğine, Varlığına Sağlık” diyoruz.

 

 

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz