Basilli Dizanteri (Şigelloz) Reçetesi

0
2761

Bu İçerik Sadece Aboneler İçindir

Bu içeriğin kilidini açmak için lütfen abone olun.

Shigella cinsi bakterilerin neden olduğu, genellikle kanlı mukuslu ishal, kramp tarzında karın ağrıları ve ağrılı dışkılama ile kendini gösteren akut, oldukça bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyonudur.  Gelişmekte olan ülkelerde yaygındır ve kontamine gıdaların yenilmesi, yetersiz hijyen veya doğrudan kişiden kişiye temas yoluyla bulaşır. Tüm yaş gruplarında ortaya çıkabilir, ancak yüksek risk gruplar gençler, yaşlılar ve bağışıklığı baskılanmış bireyleri içerir.

blank

Shigella  gram negatif, hareketsiz, fakültatif anaerobik, spor oluşturmayan bir çubuk şeklinde bakteridir.Hastalığa neden olan bakterinin 4 türü vardır:

 • Shigella flexneri
 • Shigella sonnei
 • Shigella boydii
 • Shigella dyssenteriae

blank

Shigella midede aside nispeten dirençlidir ve hastalığa neden olması için çok az organizmanın  vucuda girmesi yeterlidir. Yutulduktan sonra, ince bağırsakta çoğalır ve ardından kolonda toksin üretir ve sulu veya kanlı ishale neden olur. Klinik belirtiler genellikle organizmanın alımından 12 saat ile 3 gün arasında ortaya çıkar ve ortalama inkübasyon süresi 3 gündür. Semptomlar arasında yüksek ateş, kusma, diffüz kolik karın ağrısı, ardından kanlı mukoid ishal ve tenesmus vardır.Klinik genellikle semptomların başlamasından sonraki 5 ila 7 gün içinde kendiliğinden düzelir.

blank

Enfekte olmuş bazı insanlarda hiçbir semptom görülmeyebilir, ancak kendileri hastalanmasa da diğer insanlara hastalık bulaştırabilirler. Hasta olanlar ise, ishal devam ettiği sürece ve ishal düzeldikten sonra bir veya iki haftaya kadar dışkılarında Shigella mikropları çıkarırlar ve bu dönemde bulaştırıcıdırlar. Bulaşmada küçük miktarlarda bakteri yeterli olduğu için fekal-oral yolla kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilmektedir. Bulaşma insandan insana temas yoluyla (hastanın dokunduğu kapı kolları, çatal, kaşık, bardak, havlu veya tuvalet musluklarından), kontamine gıda ve su tüketilmesi veya kontamine sularda yüzmekle olur. Salgınlar su ve gıda kaynaklı olmaktadır. Yaz aylarında sık görülür. Bakteri için sinekler tarafından mekanik taşıyıcılık da söz konusudur.

Hastalığın şiddeti bakteri türüne göre değişir. Bakterinin ağız yoluyla alınmasından 1-2 gün sonra

 • Ateş
 • Kramp tarzında karın ağrısı (kolik tarz)
 • Sulu kanlı dışkılama
 • Bulantı
 • Kusma
 • Nöbet

gelişir. İshal genellikle kanlıdır. Hastaların çoğu 7 gün içinde komplikasyon görülmeksizin iyileşir. Bazen hastalarda kusma, nöbet (çocuklarda), gözlerde irritasyon, ağrılı idrar yapma ve enfeksiyon sonrası eklemlerde ağrı ile karakterize postenfeksiyöz artrit gelişebilmektedir.

blank

Tanı öykü, fizik muayene ve dışkı incelemesi ve dışkı kültürü ile konur.

blank

Tedavide sıvı elektrolit desteği önemlidir. Hastaya bol sıvı alması ve istirahat etmesi önerilir. Sağlıklı kişiler genellikle tedavi edilmeden 5-7 gün içinde iyileşebilirlerken, bazı insanlarda 4 veya daha fazla hafta süreyle semptomlar devam edebilir. Sağlık durumu iyi olmayan veya HIV / AIDS hastaları veya kanser nedeniyle  kemoterapi alan bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde shigella enfeksiyonunun daha uzun sürme olasılığı yüksektir.

Gün içinde çok sayıda sulu dışkılama ve kusması olanların, ateşi olanların, yaşlı ve çocuk hastaların hastaneye başvurmaları önerilir. Gerekli durumlarda bakteriye etkili antibiyotik tedavisi yapılabilir. Bu hem bakterinin yayılmasını önler hem de hastalığın süresini kısaltabilir. Bazı durumlarda, bağırsak alışkanlıklarının tamamen normale dönmesi birkaç ay sürebilir.

blank

blank

I- Bactrim® (400 mg trimetoprim + 80 mg sulfametoksazol) Tablet DIB s:2×1

 •  3-5 gün tedavi edilir.
 • Direnç düşünülüyorsa, Ciprofloxacin 500 mg X 2 5 gün verilir.

II-Cipro® (Siprofloksasin) 500 mg Tablet DIB s:2×1

 • 5 gün

blank

blank

A03 Şigelloz
A03.0 Şigelloz, Shigella dysenteriae’ye bağlı
A03.1 Şigelloz, Shigella flexneri’ye bağlı
A03.2 Şigelloz, Shigella boydii’ye bağlı
A03.3 Şigelloz, Shigella sonnei’ye bağlı
A03.8 Şigellozlar, diğer
A03.9 Şigelloz, tanımlanmamış
A04 Bakteriyel barsak enfeksiyonları, diğer

blank

Gastroenterit ve İshal Yaklaşımı

 

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz