Tetanoz Proflaksisi

0
1553

Tetanoz, Clostridium tetani nörotoksinleriyle oluşan ve dirençli tonik spazmlarla karakterize bir santral sinir sistemi hastalığıdır.

İnkübasyon süresi 3 gün ile 3 hafta arasında değişmekle beraber, ortalama on beş gün kadardır. Modern yoğun bakım koşullarında dahi tetanoz olguları için mortalite çok yüksektir.

Tetanoz İçin Riskli Durumlar

  • Geniş doku hasarı olan (major yanıklar gibi) veya 1 cm den derin yaralar ve yıldız biçiminde, düzgün olmayan, şekilsiz, bir kısmı kopmuş yaralar
  • Ateşli silah, ezilme, yanık, donma ile meydana gelen yaralar
  • Delici yaralanmalar (steril olmayan enjeksiyonlar dahil)(kulak delinmesi)
  • Nekrotik doku varlığı
  • Kontaminantların (toprak, pislik, dışkı, …) varlığı
  • Sinir denervasyonu ve/veya iskemik doku varlığı
  • Yabancı cisim içeren yaralar
  • Parçalı kırıklar

Tetanos açısından yaşlılar ve yeterli dozda aşılanmayanlar yüksek risk altındadırlar. Sağlık Bakanlığı Aşı Takvimi için tıklayın.

Bağışıklama durumu Temiz Yara Kirli yara-kontamine yara
Td TIG Td TIG
Bilinmiyor veya

< 3 doz

Evet Hayır Evet Evet

≥ 3 doz

Hayır/Evet* Hayır Hayır/Evet** Hayır
*Evet, son dozun üzerinden geçen süre >10 yıl ise,

**Evet, son dozun üzerinden geçen süre >5 yıl ise (daha sık rapel doza gerek yoktur).

Td: Tetanoz ve erişkin tip difteri toksoidi, TIG: Tetanoz immünglobulin.

İnsan kaynaklı tetanoz immünglobulini 250 IU, IM yoldan uygulanır, at kaynaklı immünglobulin kullanılacaksa 1.500-3.000 IU, IM olarak yapılabilir.

Aşı deltoid kas içine intramusküler yapılmalıdır. Aşı uygulamasından sonra uygulanan bölgede geçici şişlik, kızarıklık ve ağrı olabilir.

Aşının en etkili olduğu dönem ilk beş yıldır, sonraki yıllarda aşının etkinliği giderek azalır. Bu yüzden özellikle de sağlığınız için yetişkinler her beş yılda bir düzenli olarak tetanoz aşısı yaptırmalıdır.

Kuduz Saha Rehberi 2019-Neler değişti?

1990 yılında Akşehir'de doğdum. İlköğretim eğitimimi Osmaniye Atatürk İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Sonrasında yatılı okul hayatım başladı. Önce lise için Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi’ne, ardından tıp eğitimim için GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi)’ya gittim. GATA'daki 4. yılımdan sonra hayatımın askerliğe ayrılan süresinin yeterli olduğuna karar verip severek ve isteyerek girdiğim okulumdan ayrıldım. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım. Yozgat ilinin Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp bölümüne yerleştim. Eşimden bir süre ayrı düştükten sonra eş durumu kriterlerini karşılayıp halen çalışmakta olduğum Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne atandım. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet Acil Tıp Uzmanı olacağım, evet hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz