3 Aralık Dünya Engelliler Günü

0
2163

blank

3 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan kararla engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir. Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli bireylerden oluşmaktadır. Bu oran, tüm dünyada yaklaşık 1 milyar engelli birey olduğunu göstermektedir. Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıkların artmasıyla engelli sayısı da giderek artmaktadır. Engelli bireylerin önemli bir kısmının bedensel engeli bulunmaktadır. Engellilerin bağımsız yaşayabilmeleri ve yaşamın tüm alanlarına etkin katılımları bir haktır. Bu bağlamda, tüm dünyada 3 Aralık tarihinde engelli bireylerin hakları konusunda farkındalık yaratmak ve bu hakların elde edilmesine engel olan unsurları ortadan kaldırmak için gerekli önlemlerin alınması amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutlanması elbette ki çok önemlidir; ancak engelli vatandaşlarımızı sadece yılda bir gün hatırlamak, sosyal paylaşımlarda bulunup sonra da unutmak doğru bir yaklaşım değildir. Engelli bireylerimizin yaşadığı sıkıntılar sadece bugünlük de değildir. Engelli vatandaşlarımız için, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu otoritelerince alınacak önlemlerin, tedbirlerin ve yapılacak organizasyonların, sivil toplum örgütlerini de içine alacak biçimde daha da yaygınlaştırılması ve somut adımların atılması gerekmektedir.

Bir yılın 365 günü sokakta, yanı başımızda olan engelli bireylere karşı duyarlı olarak hayatı hepimiz için engelsiz kılalım. Herhangi bir “aralıkta” değil her zaman onların yanında olalım.

Biz acil çalışanları olarak, engelli bireylerin hayatın tüm alanlarına eşit katılımının bir hak olarak görüldüğü, engelli bireyler ve yakınlarının yaşam kalitelerini yükseltecek önlemlerin artırıldığı ve engellerin ortadan kaldırıldığı günler dileriz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz