Vicryl (PGA) Sütür

0
1408

YAPISAL ÖZELLİKLER

GENEL
Emilen, monoflaman veya multiflaman (örgülü), sentetik, boyanmış mor ya da boyanmamış krem rengi
KİMYASAL YAPI
Poliglaktin (poliglikolik asit)(PGA)
DOKU DESTEK SÜRESİ
2-3 hafta sürer, 55-70 günde hidrolize edilerek tamamen emilir
USP – EP ARALIĞI
10/0–3(metrik: 0.2-6)
MUKAVEMET DEĞERLERİ
2, 3, 4 hafta sonra sırasıyla %75, %50 ve %25 doku desteği sağlar

Vicryl (Vicryl Ⓡ), Vicryl Rapid Ⓡ), Vicryl Plus Ⓡ) poliglaktin (polyglactin) yapısında olup emilebilir, sentetik, örgülü ve monoflaman veya multiflaman olarak üretilen sütürlerdir. Vicryl bir marka olmakla birlikte, emilebilir sütürler içerisinde günümüzde en çok kullanllanıldığı için günlük kullanımda tüm emilebilir multiflaman sütürlere (çoğu poliglaktinden üretilmiştir)  Vicryl denmektedir.

Emilebilen sütürler uygulandıktan sonra vücut tarafından hidroliz veya enzimatik yolla zamanla emilip kendi kendine yok olan cerrahi ameliyat iplikleridir. Emilebilir sütür sayesinde tekrar dikişlerin sökme işlemi yapılmaz. Emilebilir sütürler bu özellikleri sayesinde vücutta bir cisim kalıntısı bırakmaz.

Emilebilir sütürler yapımında en çok kullanılan madde Vicryl Ⓡ veya Fastsorb Ⓡ  da olduğu gibi poliglikolik asit (PGA) polimeridir. Bunlar postoperatif 14. günde gerginliklerinin yaklaşık %65’ini korurlar. Subkütan yumuşak doku sütürasyonunda kullanılırlar. Poliglaktin yapısında ve multifilaman yapıda olanlar ise 14-21 gün kadar gerginliğini korur. Genelde 55-70 günde hidrolize edilerek tamamen emilirler. Vicryl Rapide Ⓡ olduğu gibi daha hızlı emilen formları da vardır. Özellikle hızlı iyileşen mukoza gibi dokularda  bu formlar kullanılır.

Polidioksanon (Polidiox Ⓡ) yapısında olanlar ise monofilaman olup düğüm güvenliği çok iyi olmasa da gerginlikleri çok uzun süre (60-90 gün kadar) devam eder. Uzun süre sütür gerginliğinin devam edilmesi istenen gergin yara kapatmalarında tercih edilir.

Emilen bu tür sütürler ciltte subkutiküler kapamalarda kullanılır, böylece cilt dikişinin alınması gerekmez. Eğer sünnette kullanılırsa dikişlerin alınması gerekmez ve kendiliğinden düşer. Vicryl yavaş emildiği ve örgülü olduğu için havayla temas eden yaraların kapamasında kullanılmamalıdır. Çünkü, dikiş yaradan sürekli nemlenir ve dış ortamdaki bakterilerin, ve irritan maddelerin yara içine taşınmasına neden olur. Böylece yarada irritanların bağlı reaksiyon, yara iyileşmesinde bozulma ve sonuçta infeksiyona neden olur.

Not: Emilebilir sütürlerin gelişmesi ve sağladığı imkanların artması vesilesiyle biyolojik orijinli katgüt günümüzde artık çok az kullanılmaktadır. Katgütler yerini daha az doku reaksiyonuna neden olan, gerginliği daha uzun süren, düğüm güvenilirliği daha yüksek ve kullanım kolaylığı daha fazla olan sentetik polimer yapılı sütür materyallerine bırakmıştır. Katgütler kullanımı azalmasına rağmen bazı cerrahi operasyonlarda kullanılmaya devam etmektedir.

Poliglikolik Asit (PGA) Yapısında Olanlar

  • Vicryl
  • Vicryl Rapid
  • Vicryl Plus
  • Dexon (Covidien TM)
  • Polysorb
  • Fastsorb
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz