Dozunu Ne Kadar Biliyoruz?(Açık Kemik Kırıkları)

1
2482

Rutin geçen bir kırmızı alan nöbetinde günün uzmanı tarafından nasıl gafil avlandığımızdan bahsedeceğim. Tüm olay Uzman ablamızın heyecanla ve söylenerek doktor deskine gelmesiyle başladı.

“Ortopedi ikili antibiyotik verilmesini istiyor sonrasında çekip gidiyor… Soruyor musunuz ortopedi asistanına hangi dozda verelim diye?” serzenişinde bulunmasıyla uzmanımızdan yine zor zor bir soru ile geleceğini anladım.

Sonrasında vakayı patlattı: 14 yaşında 30 kg erkek çocuk tibiada açık kırığı var antibiyotik tedavisini nasıl yaparsınız?

Öncelikle çömez asistan, ardından arakıdemli asistanlar yeterince çırpındıkltan sonra ATLS 10 güncellemesini hatırladım.

Sizi daha fazla sıkmadan doğru cevaba geçeceğim.

Öncelikle açık kırık sınıflamasından bahsedelim ardından ATLS klavuzunun önerdiği antibiyotik seçiminden bahsederek kısa bir şekilde yazıyı bitireceğim.

Gustilo-Anderson Açık Kemik Sınıflaması

Tip 1 Kırık üzerindeki yaranın büyüklüğü <1cm
Tip 2 Kırık üzerindeki yaranın büyüklüğü 1cm ile 10cm arasında
Tip 3 Kırık üzerindeki yaranın büyüklüğü 10cm’den büyük ya da damar, sinir, kas,tendon yaralanmasının eşlik ettiği yaralanmalar
 Tip3a Kırığın üstü yumuşak doku ile kapanabilir
 Tip3b Kırık kemiğin üzerindeki periost sıyrılıp kemik açıkta kalmıştır
 Tip3c Tamir gerektiren damar yaralanması mevcuttur

Açık Kırık Antibiyotik Proflaksisi ATLS 10

Gram Pozitif Etkinlik Gram Negatif Etkinlik Penisilin Allerjisi Varsa
Açık Kırık 1. Kuşak Sefalosporin Sefazolin Aminoglikozid Gentamisin Sefalosporin yerine Klindamisin
Tip 1 <50 kg ise 1 gr 3*1

50-100 kg ise 2 gr 3*1

>100 kg ise 3 gr 3*1

<80 kg ise 600 mg 3*1

>80 kg ise 900 mg 3*1

Tip 2 <50 kg ise 1 gr 3*1

50-100 kg ise 2 gr 3*1

>100 kg ise 3 gr 3*1

<80 kg ise 600 mg 3*1

>80 kg ise 900 mg 3*1

Tip 3 <50 kg ise 1 gr 3*1

50-100 kg ise 2 gr 3*1

>100 kg ise 3 gr 3*1

 

çocuk yada <50 kg 2,5mg/kg

erişkin ve >50 kg 5mg/kg

<80 kg ise 600 mg 3*1

>80 kg ise 900 mg 3*1

 

Sonuç

Açık kırıklar acil serviste travmatik yaralanmalar içinde azımsanmayacak kadar fazla görülmektedir. Çoğu zaman kişinin yaşamsal fonksiyonları ile ilgilenmekten ya da yoğunluktan antibiyotik proflaksisi üzerine gerekli önemi göstermiyor olabiliriz. Fakat osteomiyelit gibi uzuv kaybettirebilecek komplikasyonlara yol açabilecek enfeksiyonların önüne geçebilmemiz için doğru şekilde antibiyotik kullanımı çok önemlidir.

Antibiyotik seçimi ve dozları konusunda dikkatimizi her hastamızda ortaya koymalıyız. Tetanoz proflaksisini atlamamalıyız.

Yine bir farkındalık içeriği için Uzm. Dr. Umut ÇAKIR’a teşekkür ederim…

Tetanoz Proflaksisi

 

 

ATLS-10 Değişiklikler

 

 

1990 yılında Akşehir'de doğdum. Osmaniye, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de eğitim ve öğretimim için mesai harcadıktan sonra son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım (Tıp Fakültesi eğitimimde bir de GATA dönemi var ki askerlik anıları bitmez...). Yozgat'ın Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD'na yerleştim. Daha sonra SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geçiş yapıp asistanlık sürecimi tamamladım. Şu anda Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde acil tıp uzmanı çalışıyorum. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet, Acil Tıp Uzmanıyım; evet, hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

1 Yorum

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz