Düşük Olasılıklı AKS Akıl Kartı

0
460

Düşük Olasılıklı AKS

Göğüs ağrısı şikayeti varlığında bizim için hayati olan göğüs ağrısı tanılarını dışlamamız gerekir. Her zaman aklımızın bir köşesinde akut koroner sendrom(AKS) olmalıdır. Göğüs ağrısından AKS tanısına ulaşmak için her zaman EKG yeterli olmayabilir.  EKG’de özellik göstermeyen göğüs ağrılarında AKS tanısının dışlanması için spesifik skorlamalar ve troponin değerleri bizim için yol gösterici olmaktadır.

Son zamanlarda hastanelerimizde kullanılmaya başlanan yüksek sensitif troponin (Hc-Trop) değerleri ve bu troponin düzeyinin kullanımı ile ilgili akıl kartlarından derlediğimiz bu yazı ve akıl kartlarını sizlerle paylaşacağız.

Düşük olasılıklı AKS akıl kartı

Hastaların göğüs ağrısı başlangıcının ardından bakılan Hc-Trop düzeyleri ve göğüs ağrısı risk skorlarına göre oluşturulan bu algoritma göğüs ağrısı ayırıcı tanısında kullanılabilir.

Heart Risk Skoru

History, ECG, Age, Risk factors, Troponin kriterlerinin baş harflerinden oluşan HEART Risk Skoru her bir kriter için 2,1 ya da 0 değerlerinin verildiği 6 haftalık MI, PCI, CABG, mortalite öngörücüsüdür.

Timi Risk Skoru

Timi terimi ingilizce olan “Thrombolysis in Myocardial Infarction”un kısaltmasıdır. 14 gün içindeki ölüm, miyokard enfarktüsü veya acil revaskülarizasyon ihtiyacının öngörücüsüdür.

Risk Skoruna göre 14 günlük mortalite ya da MI oranları;

0-1 düşük risk %4.7
2 düşük risk %8.3
3 orta risk %13.2
4 orta risk %19.9
5 yüksek risk %26.2
6-7 yüksek risk %40.9

Kaynaklar

  • Risk stratifying chest pain patients in the emergency department using HEART, GRACE and TIMI scores, with a single contemporary troponin result, to predict major adverse cardiac events
  • www.escardio.org/guidelines

1990 yılında Akşehir'de doğdum. İlköğretim eğitimimi Osmaniye Atatürk İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Sonrasında yatılı okul hayatım başladı. Önce lise için Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi’ne, ardından tıp eğitimim için GATA (Gülhane Askeri Tıp Akademisi)’ya gittim. GATA'daki 4. yılımdan sonra hayatımın askerliğe ayrılan süresinin yeterli olduğuna karar verip severek ve isteyerek girdiğim okulumdan ayrıldım. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım. Yozgat ilinin Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp bölümüne yerleştim. Eşimden bir süre ayrı düştükten sonra eş durumu kriterlerini karşılayıp halen çalışmakta olduğum Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne atandım. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet Acil Tıp Uzmanı olacağım, evet hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz