MOANS Akıl Kartı

0
12947

Balon valf maske (BVM) ventilasyonu, acil servis sağlayıcıları için son derece önemli bir beceridir. Kolay gibi görünse de kolay değildir ve acil durumlarda kullanılacağı için ustalaşmak için pratik gerektirir. Kritik hastalara için uygun hasta pozisyonu gerektirir. Bilinç değişikliği olan hastalarda dil sıklıkla farinksin arkasına düşer ve bu da hava yolunu tıkayabilir. Bu yüzden hastanun çenesine ve kafasına uygun pozisyon verilmesi gerekir. Bununiçin uygun baş eğme, çene kaldırma manevrası veya çene itme hareketi hava yolunu açık tutmaya yardımcı olur. “Koklama” pozisyonu boynun öne doğru fleksiyonu ve sternal çentik ile mandibula açısının dengelenmesi ile elde edilir. Hastanın havayolunun açık kalması için orofarengeal veya nazofarengeal yapılabilir. Koklama pozisyonu sadece gerektiğinde hava yolunun açılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda glottis açıklığının yanı sıra vokal kordların görselleştirilmesine de yardımcı olarak endotrakeal entübasyon sırasında ilk geçiş başarısı için yeteneğinizi geliştirir. Birçok BVM tek yönlü bir valf veya bir basınç valfi ile güçlendirilmiştir. Hastaya yeterli oksijen sağlamak için oksijen kaynağına ihtiyaç duyarlar.

blank

Hangi hastaların ventilasyonunun zor olabileceğini tahmin etmek önemlidir. Kimlerin ventile edilmesinin zor olacağını tahmin etmeye yardımcı olmak için çeşitli kısaltmalar oluşturulmuştur. Bunlardan biride MOANS kısaltmasıdır ve “maske sızdırmazlığı, obezite, yaş (yaşlı), dişsizlik, sertlik” anlamına gelir.

blank

MOANS mnemonik kullanarak zor torba-maske ventilasyonunun beş göstergesini tanımlar. Balon maske ventilasyon cihazları (AMBU) genellikle 50-100 cm H2O basınç üretir ve bu havanın akciğerlere ulaşması için yeterli bir sızdırmazlık ve uyumluluk gerektirir. Bazı durumlarda bu uyumluluk bozulur.

blank

M : Mask Seal 

Maskenin yüze oturmasına engel olacak bir durum var mı?

  • Anatomik yapı
  • Sakal
  • Bıyık
  • Tükürük
  • Kan

gibi yüz özellikleri veya anatomik yüz anatomisi ve yüz kırıkları ve retrognati gibi bozukluklar ambulamayı zorlaştırabilir. Burada tatmin edici bir maske sızdırmazlığı zordur. Tabiki kullanılan maskanin yüze tam oturması için tasarımı da çok önemlidir. Yanlış şişirilmiş ambu yastığı veya yanlış boyut hava sızdırmazlığı engelleyebilir. Unutulmamalıdır ki Yüksek hacimli, düşük basınçlı yastıklar maske performansını artırır. Travma, yanıklar, şişme, enfeksiyonlar, ağızda hematom, dil, larinks, farinks, trakea veya boyun zayıf maske sızdırmazlığına neden olabilir. B

O : Obesity Obstruction

Hastanın obez olması veya obstrüksiyona neden olan geçirilmiş boyun cerrahisi, hematomu, kitlesi vb. bulunması ventilasyonda zorluk oluşturur.

A : Age>55

Hastanın yaşının 55 ve üzeri olması zor BVM için riskli bir durumdur.

N : No Teeth

Hastanın dişinin olmaması havalandırma açısından zorluk yaratır. Hasta takma diş kullanıyor ise çıkarmamadan ambulamak daha doğru bir yaklaşımdır.

S : Stiff Lungs

Dirençli akciğer havalandırmada zorluk yaratır. KOAH, Astım ,akciğer fibrozisi, ödem ve bronkospazm gibi hastalıklarda  azalmış pulmoner uyumluluk  ventilasyonu zorlaştırır.

blank

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz