Opioid Zehirlenmesi AHA 2020

0
8692

blank

Asıl kullanım amacı analjezi olan  haşhaş ve afyondan elde edilen opioidler (opiyat) gelişmiş ülkelerde, kötüye kullanım ve bağımlılığın en sık nedenidir. Bağımlılığa en sık eşlik eden opioid türü ise eroindir. Doğal yollarla elde edilebilecekleri gibi semi-sentetik yada sentetik olarak da elde edilebilmektedirler. Eroin dışındaki opioidlere bağımlılık en sık olarak, tıbbi bir tedavinin seyri esnasında bağımlı hale gelen kişilerde ve bu tip ilaçlara kolaylıkla ulaşabilen sağlık çalışanlarında görülür. Opioidler beyinde Mü, Kappa, Sigma ve Delta opioid reseptörleri üzerine etkili olurlar. Tıbbi olarak analjezi ve hafif sedasyon amacıyla kullanılsa da güçlü ve ciddi yan etkileri mevcuttur. Respiratuar arrest, konvülsiyon, apne, hipotansiyon, öfori ve bağımlılık gibi hayatı tehdit edebilecek ciddi yan etkileri mevcuttur.

Opioidler
Doğal Opioidler Morfin, kodein
Semi-sentetik opioidler Eroin (Diamorfin), oksikodon ve hidromorfin
Sentetik opioidler Petidin, fentanil, tramazol, metadon

AHA 2020 Kılavuzu Özel Durumlarda Hasta Yönetimiblank

blank

AHA 2020 Kılavuzu Özel Durumlarda Hasta Yönetimi bölümünde aşırı (overdoz) opioid kullanımına bağlı ölümlerde artış gösterildiği belirtilmiş; bu konuda iki yeni öneride bulunulmuştur:

  1. Öneri: Opioid ilişkili acil durumlarda naloksonun kanıtlanmış bir üstünlüğü olmadığı için naloksona yanıt beklenirken acil yanıt sisteminin aktivasyonunun ertelenmemesi gerektiği (c1, KD E-O)
  2. Öneri: Kurtarıcı yüksek kaliteli CPR’ a öncelik vermeli (c1, KD E-O).

Bu kılavuzda standart resusitasyon uygulamaları ön plana çıkmış gibi görünmekte; nalokson uygulaması biraz geri plana itilmiş gibi.. Uygulama yüksek kaliteli CPR (kompresyon-ventilasyon) odaklı nalokson uygulaması şeklinde yorumlanabilir.

blank

Nalokson (Naloxone) Uygulama Akıl Kartı

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz