Pamukçuk (Moniliazis) Reçetesi

0
2571

Bu İçerik Sadece Aboneler İçindir

Bu içeriğin kilidini açmak için lütfen abone olun.

Halk arasında oral pamukçuk olarak ifade edilen (moniliazis), oral  mukoza yüzey epitelinde, genellikle yenidoğan, yaşlılarda ve immün sistemi baskılanmış kişilerde görülen mantar enfeksiyonudur.

blank

blank

  • Candida

blank

Pamukçuk genellikle yenidoğanlarda , yoğun olarak beyaz ve çevreden hafif yüksek tabakalar, plaklar halinde görülür. Pamukçuk plakları kolay kopabilir ağızda kalan süt artıkları ile karışabilir ama kazınması sonrası yerlerinde kırmızı inflmasyonlu bir zemin olmaktadır. Sigara içen yetişkinlerde de lezyonun hafif ovalanmasıyla uzaklaştırılabilir. Plakların kolaylıkla uzaklaştırılabilir olması ise, oral mukozanın diğer beyaz plak görünümü ile karakterize patolojilerinden ayırt edilebilmesi açısından önem taşır.

blank

Tedavi Candida türlerine odaklanır. Topikal antifungal tedavi, komplike olmayan oral kandidiyazis vakaları için birinci basamak tedavidir. Sistemik antifungal tedavi genellikle topikal tedaviye dirençli, topikal tedaviye tolerans göstermeyen ve sistemik enfeksiyon geliştirme riski yüksek olan hastalara uygulanır.

Topikal antifungal tedavi ve ağız hijyeni önlemleri genellikle hafif oral kandidiyazı çözmek için yeterlidir. Mevcut topikal antifungal ilaçlar arasında nistatin, mikonazol, klotrimazol ve ketokonazol bulunur. Kusma ve ishale neden olduğu için mikonazolün ağızda kullanımı sınırlıdır.

Nistatin (Mikostatin® Damla), oral süspansiyon oral kandidiyazı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan topikal bir antifungaldir. Hastalara iki hafta boyunca günde dört kez topikal nistatin ile ağızlarını çalkalamaları önerilir. Yan etkileri en yaygın olarak mide bulantısı, kusma ve ishali içerir.  Nistatin oral süspansiyondur (Mikostatin 100.000 I.U./ml oral süspansiyon 5ml) oral olarak günde dört kez (birkaç dakika çalkalanır ve sonra yutulur).

 Mikonazol %2 kremi (Micocare® %2 Krem), emziren kadınlarda oral kandidiyazı tedavi etmek için  kullanılır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde akut psödomembranöz kandidiyazis tedavisi, anne tutulum belirtileri göstermese bile bebek ve annenin meme uçları için topikal antifungaller (%2 mikonazol) kullanılır. Bunun yanında annenin meme uçlarında da pamukçuk belirtileri görülürse, topikal tedaviye ek olarak anneye sistemik bir antifungal, tipik olarak flukonazol reçete edilir.

blank

I- Mikostatin® (Nistatin) 100.000 I.U./ml oral süspansiyonDIB s:4×1

  • Çocuklar ve yetişkinler: Önerilen doz günde dört kez ağız içine damlatılan 1 ml süspansiyondur.
  • Yenidoğan bebeklerde: Önerilen doz günde bir defa ağız içine damlatılan 1 ml süspansiyondur.

II-Micocare® (Mikonazol) %2 Krem DIB s:2×1 

  • Her iki meme başı ve çevresine günde 2 defa sürülür.
  • Şiddetli vakalarda 3-6 defa göz içine çekilerek uygulanmalıdır.

blank

  • Steroid inhaler kullanan hastalara, uygulamadan sonra her defasında ağızlarını su ile çalkalamaları önerilmelidir
  • Oral kandidiyazis yetersiz beslenme, demir ve vitamin eksikliği ile ilişkilendirilmiştir; hastalara uygun beslenme konusunda bilgi verilmelidir.
  • Hastalar, oral kandidiyazis gelişimini önleyebilecek takma dişler ve diş hijyeni ile ilgili uygun tavsiyeleri almalıdır.
  • Takma diş kullanan hastalar diş hijyenine dikkat etmelidir.
  • Yüksek şeker alımı, Candida’nın çoğalmasını destekler; şeker alımının azaltılması önerilebilir.

blank

B37 Kandidiyaz
B37.0 Kandida stomatiti

blank

Pamukçuk (Moniliazis)

 

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz