50 Yaş Bayan Hasta Çarpıntı Şikayeti SVT Olgu Sunumu

0
1999

50 yaşındaki bayan hasta evde televizyon izlerken birden kalbinin çok hızlı attığı hissediyor ve bu durumdan rahatsız oluyor. Kızına çarpıntısının olduğunu söylüyor. Bunun üzerine kızı  hastayı en yakın acil servise götürüyor.

blank

Hasta acil serviste değerlendiriliyor. GKS:15  Genel Durumu: İyi Bilinç: Açık  Oryente Koopere SpO2: 99  Ateş:36,5  °C SS:35/dk Ta:120/80 mmHg. Tıbbi öyküsünde patolojik bir hastalık yok. Kullandığı ilaç bulunmuyor. Herhangi bir alerjisi yok. Göğüs ağrısı, bilinç değişikliği, senkop olmamış. Ek özellik yok.

blank

Hastanın geliş EKG’si.

blank

1-HIZ: R-R arası düzenli mi? Evet. R-R mesafesi 1.5 büyük kare. Taşikardik hız yaklaşık 150-200 BPM

2-Ritm: P Dalgası hızdan dolayı net değil. QRS’lar ritmik.

3-QRS Kompleksi: Dar yani 3 küçük kareden küçük. Dar QRS aralığı.

Dar düzenli taşikardi.

blank

Supraventriküler Taşikardi (Dar – Düzenli Taşikardi) (SVT)

 

blank

blank

Hastaya ESC algoritmasına uygun ilk önce vagal manevra yapılıyor ama yanıt alınamıyor. Acil medikal kardiyoversiyon yapılmasına karar veriliyor. Hastaya 18 G yeşil branül ile antekübital bölgeden damar yolu açılıyor. Damar yolu açılan kol kalp seviyesi üstünde tutularak hastaya 6 mg adenozin İV  puşe, arkasından 20 cc sf uygulanıyor. Hız kırılamıyor. Algoritmaya uygun hastaya bu sefer 12 mg adenozin yapılmasına karar veriliyor. Ve tekrar damar yolu açılan kol kalp seviyesi üstünde tutularak 12 mg adenozin İV  puşe, arkasından 20 cc sf uygulanıyor. Sonrasında hızın kırıldığı görülüyor. Adenosin kısa etkili ve yarılanma ömrünün 1-6 dk olması, hastanın acil serviste kalış süresini kısa olması ve en önemlisi algoritmada ilk ilaç olmasından dolayı bu olguda seçiliyor.

blankblank

blankHasta medikal kardiyoverisiyon sonrasında Prematüre Ventriküler Kompleks atım izlendi.  Ventriküler bigemine ritm yaklasık 1-2 dakika sürdü sonra hasta normal sinüs ritmine döndü. Hasta 1 saat acil serviste monitorize gözlemlendi. Şikayeti olmayan hasta poliklinik önerisiyle taburcu edildi.

Ventriküler Bigemine Ritm: Bir sinüs atımını bir ventriküler prematüre atımın izlemesidir. Önünde P dalgası olmayan geniş QRS kompleksleri ventriküler prematüre atımlardır. Daha fazlasına buradan erişebilirsiniz.

blank

blank

Hastalarda semptomlar taşikardinin türüne, atak sıklığına, süresine ve altta yatan hastalığın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Hastalar basit bir çarpıntı hissi, hafif baş dönmesi, göğsünde rahatsızlık hissinden bayılma, ciddi göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kalp yetmezliği semptomları gibi ciddi klinik durumlarla karşılaşabilir.

blankSupraventriküler taşikardi her yaş grubunda gözükebilmesine rağmen özellikle genç yetişkinlerde ve çocuklarda sık görülen ve his bandının üstündeki atriyoventriküler nodu da kapsayan elektropatolojik bir substrattan kaynaklanan ve kalp hızının 100 atım/dk üstünde seyretmesi ile karakterize, genelde hızın 140-240 atım/dakika olduğu, EKG de QRS’lerin dar olarak seyrettiği ve semptomatik taşikardilerdir. Sıklıkla sağlıklı genç yetişkinlerde gözlenmesine rağmen romatizmal, konjenital, aterosklerotik, hipertansif ve tirotoksik kalp hastalıklarında da oluşur. Bu ritim ani başlangıç ve sonlanıma sahip ve ataklar halinde gelen bir aritmi türü olduğundan hastaları endişelendirmekte, yaşam kalitesini bozmakta ve önemli sağlık problemlerine yol açmaktadır. Daha fazla bilgi için tıklayınız

blank

  • https://www.acilcalisanlari.com/dar-duzenli-tasikardi-svt-akil-karti.html
  • https://www.acilcalisanlari.com/adenozin-uygulama-akil-karti.html

blank

Supraventriküler Taşikardi (Dar – Düzenli Taşikardi) (SVT) Akıl Kartı

 

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz