Serum Setleme

1
14886

blank

Hastaya takılan parenteral solüsyonlar şişe veya torba içinde ambalajlanmıştır. Steril bir şekilde ambalajlanmış bu solüsyonlar hastaya tek başına veya içine ilaç karıştırılarak verilebilir. Bu solüsyonların damar içine verilebilmesi için  serum setleme işleminin aseptik tekniğe uygun olarak yapılması gerekir. Her hastada hastaya verilecek sıvının adı, hasta tabelasından kontrol edilir. Her solüsyonun açılmadan önce son kullanım tarihi ve görüntü kontrolü yapılır. Renk değişikliği olan veya bulanık olduğu görülen, içinde partikül bulunan, kabında sızdırdığı fark edilen parenteral solüsyonlar hiç bir sekilde kullanılmamalıdır.

blank

Sterilizasyonu korumak için serum şişesi veya torbasının ağzında bulunan, set takılacak olan kısma el ile dokunulmaz. Eğer solüsyonun içine ilaç karıştırılacaksa enjektörün iğnesi ile özel kısımdan ilaç verilerek ve sıvı hafifçe alt üst edilerek ilacın sıvı ile karışması sağlanır.

Cam Şişe Serumlarda İnfüzyon Seti Kullanımı

Verilecek sıvı şişede olduğu için sıvının serum setinden akabilmesi için, içeri hazneye hava girmesi gerekir. Bu yüzden hava girişi olan infüzyon seti kullanılmalıdır.

blank

Verilecek sıvı cam şişede olduğu için boyutuna göre şişe askısı seçilir. Şişe askısının iç halkası ile dış halkası karşılıklı çekilerek açılır.

blank

Şişe, tıpanın ıslanması için birkaç kere baş aşağı çevrilir. Şişenin üzerindeki plastik kapak çıkartılır.

blank

İnfuzyon seti üzerindeki damla sayısını ayarlayan klemp kapatılır.

blank

İnfuzyon setinin spaykı (plastik delici kısım) üzerindeki koruyucu sağa sola çevrilerek çıkarılır. Spayk, tıpanın merkezine sokulur. Bu sırada, vakumun varlığını duyuran ses duyulur ve damlatma odacığında içeri çökme gözlenir. Bu işaretler görülmemişse, şişedeki vakum bozulmuş demektir; solüsyon kullanılmamalıdır.

blank

Damlatma odacığı, solüsyonla yarısına doluncaya kadar sıkılıp bırakılır. İğne ucundaki koruyucu çıkartılır.

blank

Klemp açılarak perfüzyon sistemi ve iğne solüsyonla doldurulur.

blank

Klemp kapatılarak set ucu branüle takılır. Daha sonra klemp açılarak damla sayısı ayarlanır.

blank

Önemli Not: Şişe ve PVC poşet serum kullanımına uygun olan infüzyon setinde damlatma odacığının üst bölümündeki On-Off kapağı uygulama esnasında cam ürünün vakumlu olmasından dolayı açık olmalıdır.

Torba Serumlarda İnfüzyon Seti Kullanımı

Hava girişi olmayan set kullanılabilir.

blank

Serum torba twist-off kapağın ıslanması için birkaç kez baş aşağı çevrilir. Serum torbasının twist-off kapağı çevrilip çıkarılır.

blank

Set torbasından çıkartılır. İnfuzyon seti üzerindeki damla sayısını ayarlayan klemp kapatılır.

blank

İnfüzyon setinin hazne ucundaki spayk (plastik delici kısım) üzerindeki koruyucu kapak çıkartılır.

blank

Spayk, twist-off kapağın merkezine sağa sola çevrilerek torbasının lastik ucuna çevrilerek (twist-off kapağın altındaki plastik mantar kısmına) itilir.

blank

Torba ters çevrilir. İnfüzyon setinin haznesi sıkılarak 1/3 oranında sıvı ile doldurulur.

blank

Setin uçundaki iğne ucundaki koruyucu çıkarılır. Klemp açılarak perfüzyon sistemi ve iğne solüsyonla doldurulur.

blank

Klemp kapatılarak set ucu branüle takılır. Daha sonra klemp açılarak damla sayısı ayarlanır.

blank

Önemli Not: Şişe ve PVC poşet serum kullanımına uygun olan infüzyon setinde damlatma odacığının üst bölümündeki On-Off kapağı uygulama esnasında PVC üründe kapalı olmalıdır. Aksi halde açık olan bölümden akıtma yapabilir.

blank

İntravenöz (IV) Uygulanan Sıvılar

1 Yorum

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz