Serum Setleme

0
7100

Hastaya takılan parenteral solüsyonlar şişe veya torba içinde ambalajlanmıştır. Steril bir şekilde ambalajlanmış bu solüsyonlar hastaya tek başına veya içine ilaç karıştırılarak verilebilir. Bu solüsyonların damar içine verilebilmesi için  serum setleme işleminin aseptik tekniğe uygun olarak yapılması gerekir. Her hastada hastaya verilecek sıvının adı, hasta tabelasından kontrol edilir. Her solüsyonun açılmadan önce son kullanım tarihi ve görüntü kontrolü yapılır. Renk değişikliği olan veya bulanık olduğu görülen, içinde partikül bulunan, kabında sızdırdığı fark edilen parenteral solüsyonlar hiç bir sekilde kullanılmamalıdır.

Sterilizasyonu korumak için serum şişesi veya torbasının ağzında bulunan, set takılacak olan kısma el ile dokunulmaz. Eğer solüsyonun içine ilaç karıştırılacaksa enjektörün iğnesi ile özel kısımdan ilaç verilerek ve sıvı hafifçe alt üst edilerek ilacın sıvı ile karışması sağlanır.

Cam Şişe Serumlarda İnfüzyon Seti Kullanımı

Verilecek sıvı şişede olduğu için sıvının serum setinden akabilmesi için, içeri hazneye hava girmesi gerekir. Bu yüzden hava girişi olan infüzyon seti kullanılmalıdır.

Verilecek sıvı cam şişede olduğu için boyutuna göre şişe askısı seçilir. Şişe askısının iç halkası ile dış halkası karşılıklı çekilerek açılır.

Şişe, tıpanın ıslanması için birkaç kere baş aşağı çevrilir. Şişenin üzerindeki plastik kapak çıkartılır.

İnfuzyon seti üzerindeki damla sayısını ayarlayan klemp kapatılır.

İnfuzyon setinin spaykı (plastik delici kısım) üzerindeki koruyucu sağa sola çevrilerek çıkarılır. Spayk, tıpanın merkezine sokulur. Bu sırada, vakumun varlığını duyuran ses duyulur ve damlatma odacığında içeri çökme gözlenir. Bu işaretler görülmemişse, şişedeki vakum bozulmuş demektir; solüsyon kullanılmamalıdır.

Damlatma odacığı, solüsyonla yarısına doluncaya kadar sıkılıp bırakılır. İğne ucundaki koruyucu çıkartılır.

Klemp açılarak perfüzyon sistemi ve iğne solüsyonla doldurulur.

Klemp kapatılarak set ucu branüle takılır. Daha sonra klemp açılarak damla sayısı ayarlanır.

Önemli Not: Şişe ve PVC poşet serum kullanımına uygun olan infüzyon setinde damlatma odacığının üst bölümündeki On-Off kapağı uygulama esnasında cam ürünün vakumlu olmasından dolayı açık olmalıdır.

Torba Serumlarda İnfüzyon Seti Kullanımı

Hava girişi olmayan set kullanılabilir.

Serum torba twist-off kapağın ıslanması için birkaç kez baş aşağı çevrilir. Serum torbasının twist-off kapağı çevrilip çıkarılır.

Set torbasından çıkartılır. İnfuzyon seti üzerindeki damla sayısını ayarlayan klemp kapatılır.

İnfüzyon setinin hazne ucundaki spayk (plastik delici kısım) üzerindeki koruyucu kapak çıkartılır.

Spayk, twist-off kapağın merkezine sağa sola çevrilerek torbasının lastik ucuna çevrilerek (twist-off kapağın altındaki plastik mantar kısmına) itilir.

Torba ters çevrilir. İnfüzyon setinin haznesi sıkılarak 1/3 oranında sıvı ile doldurulur.

Setin uçundaki iğne ucundaki koruyucu çıkarılır. Klemp açılarak perfüzyon sistemi ve iğne solüsyonla doldurulur.

Klemp kapatılarak set ucu branüle takılır. Daha sonra klemp açılarak damla sayısı ayarlanır.

Önemli Not: Şişe ve PVC poşet serum kullanımına uygun olan infüzyon setinde damlatma odacığının üst bölümündeki On-Off kapağı uygulama esnasında PVC üründe kapalı olmalıdır. Aksi halde açık olan bölümden akıtma yapabilir.

İntravenöz (IV) Uygulanan Sıvılar

Eskişehir'de dünyaya geldim. İlk, orta ve lise öğrenimimi Eskişehir'de tamamladım. Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Ebelik bölümünden mezun oldum. Ardından Akdeniz Üniversitesi'nde Pedagojik Formasyon eğitimimi tamamladım. Yaklaşık 7 yıl Hemşirelik mesleğini icra ettikten sonra, branş öğretmeni olarak çalışmaya devam ettim. İki çocuk annesi olunca, mesleğime ara verdim. Okumayı ve bisiklete binmeyi seviyorum. Gezmekten,yeni yerler görmekten, doğayla iç içe olmaktan büyük keyif alıyorum...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz