Ambu Balon Valf Maske (BWM) Akıl Kartı

0
4596

Balon Valf Maskesi (BVM) veya Ambu Valf Maske olarak bilinen; solunumu durmuş olan hastalara ya da yeterince nefes alamayan hastalara solunum desteği vermek için kullanılan bir maske ve balon şeklindeki ambudan oluşan solunum aracıdır.

blank

Balon Valf Maskesi; 1953 yılında Alman mühendis Dr. Holger Hesse ve Danimarkalı anestezi profesörü Henning Moritz Ruben tarafından kendi kendine şişen bir resüsitasyon cihazı üzerinde ilk çalışmalarının ardından geliştirilmiştir ve 1988 yılında ambu (ticari firma ismi) adı ile yeniden adlandırılmıştır.

blank

Balon şeklinde olan bir torba ve bağlantısı olduğu basınç boşaltma valfi ile maskeden oluşmakta olup; balonla oluşturulan bu oksijen desteği, ortam havasıyla % 21 oranında konsantrasyonda oksijenle solutmak mümkün olmasının yanı sıra; balona oksijen bağlanması durumunda yaklaşık olarak % 45’e kadar yükselme sağlamaktadır. Hastaya oksijen akımı sağlayabilmek için rezervuar sistem bağlanırsa 15 litre/dakika olacak şekilde bir akış hızı ayarlanması durumunda hastaya % 90 yoğunlukta oksijen akımı sağlamaktadır.

Balonu kendi kendine şişen ve oksijen akımı ile şişenler olmak üzere iki çeşit balon valf maske bulunmaktadır. Günümüzde bebek, çocuk ve yetişkinler için kullanım boyutları bulunmaktadır.

blank

Kullanımı

BWM’nin maske kısmı hastanın ağzı ve burnunu içe alacak şekilde yerleştirilmelidir. Mümkün olduğunca 2 kişi ile uygulanmalıdır. Bir elin baş ve işaret parmakları C şekline getirilip maske sıkıca kavranır, ağız ve burnu içine alacak şekilde yüze yerleştirilir. 3. 4.ve 5. parmaklar ise E şekline getirilip alt çenenin köşesinden ucuna doğru kemik yapı üzerine yerleştirilir. Alt çene öne ve yukarı doğru kaldırılarak dilin arka farenksi kapatması engellenir. Bu yakalama işlemi yumuşak dokudan yapılırsa dil yukarı kalkıp hava yolunu kapatacağı için hastanın havalandırılmasına engel olabilir. Diğer elle balon belli aralıklarla sıkılarak ventilasyon sağlanır. Balon sıkılıp bırakıldığında, diğer ucundan kendi kendine şişerek, ortam havası ya da ayarlı bir silindir tarafından sağlanan düşük basınç oksijen akışını bu sayede çekmektedir. Ambu valf maskelerinin etkili olabilmesi için yetişkin erkek bir hastanın akciğerlerine 500 ml – 800 ml arasında hava iletmesi gerekmekte olup; çocuk ve bebeklerde ise 450 ml – 500 ml arasında hava iletmesi gerekmektedir. Balon dakikada 10 -12 solunumu olan bir yetişkin için 5-6 saniyede bir sıkılması gerekirken; çocuk ve bebeklerde dakikada 20 solunum için her 3 saniyede bir sıkılması uygun görülmektedir.

blank

Ambu Balon Valf Maske(BWM)

 

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz