İnferior Omuz Çıkığı (Luksasyo Erekta)

0
1214

İnferior omuz çıkığı (luksasyo erekta) bütün omuz çıkıkları arasında oldukça nadir görülür. Görülme sıklığı bütün omuz çıkıkları içinde %0,5 oranındadır ve litaratürdeki vakaların çoğu olgu sunumu şeklindedir. Yüksek enerji sonucu oluşan bu çıkıklar ile beraber eşlik eden kemik kırıkları, damar- sinir problemleri ve vücudun diğer bölgelerinde de hasar olabileceğinden dikkatle incelenmesi gereken bir durumdur.

Çıkık oluşumu  indirekt ve direkt olarak iki mekanizma ile açıklanabilir. İndirekt mekanizmada genellikle abduksiyon manevrası ile humerus proksimali akromiyona dayanır ve humerus başı inferiora doğru yer değiştirir ve eklem çıkığı meydan gelir.
Direkt mekanizmada kol abduksiyonda iken direkt aksiyel yüklenme ile eklemin çıktığı bildirilmiştir.

Klinik Değerlendirme

Hastanın kolu elevasyonda ve kol 110°-160° hiper abdüksiyonda kilitlenmiştir , dirsek fleksiyonda ve ön kol pronasyon şeklindedir. Humerus başı göğüs duvarın lateralinde palpe edilir.

Tanı

Klinik görünüm çok karakteristik olup kol elevasyonda önkol başın üzerinde fikse pozisyonda gözlenir. Radyolojik olarak sıklıkla AP görüntü yeterlidir. Humerus başı glenoid dudağın altında ve humerus şaftı spina skapulaya paralel görülür.

Mutlaka ortopedi konsültasyonu istenmeli ve analjezi sağlanmalıdır. Komplikasyonu fazla olduğu için  ortopedistler tarafından redükte edilmelidir. Tedavi olarak bildirilen tüm olgularda genel veya sedasyon ile analjezi altında kapalı redüksiyon önerilmiştir. Nadir görülen Lüksasyo Erekta vakalarında prognoz genelde iyi olarak bildirilmiştir.

Anterior Omuz Çıkığı

Acilin Organizatörü. Lakabı Kral. 1980 yılında ülkemizin adrenalin bombası olan Adana da doğdu. 2004 yılında Akdeniz Üniversitesİ Tıp Fakültesinden Mezun oldu. Öncesinde kadın doğuma ilgi gösterse de aksiyonun bol olduğu için içindeki acilci ruhunu keşif etti. Biraz geç olsa da Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp kliniğinden Acil Tıp Uzmanlığını aldı. Akşam yatmak , sabah da kalkmak bilmeyen insan. Sitenin kurucularından. Photoshop, corel, futbol ilgi alanlarıdır. Yaklaşık 2 yıldır Isparta Şehir Hastanesinde çalışmaktadır. Okumayı öğrendiklerini paylaşmayı sever. Hayatı acilci ruhu ile yaşamaya devam etmektedir...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz