Mallampati Sınıflaması Akıl Kartı

0
10476

Havayolunun açılması ve güvenli şekilde devamlılığının sağlanması hastane öncesi ve acil servis çalışan sağlık çalışanlarımız için adeta hayat ile ölüm arasındaki ince çizgidir. Bu yüzden hastalarda anatomiyi önceden kontrol etmek, hekimi veya sağlık çalışanı olası sorunlara karşı hazırlıklı kılar ve uygun malzeme seçimini sağlar. Hastayı entübasyonun neden olacağı travmalardan korur. Zor entübasyo kriterlerinden en önemlilerinden biri Mallampati sınıflamasıdır.

  • Sınıf 1: Yumuşak damak, uvula ve faringeal pililer görülür.
  • Sınıf 2: Yumuşak damak, uvula e farenks görülür.
  • Sınıf 3: Yumuşak damak ve uvula tabanı görülür.
  • Sınıf 4: Sadece sert damak görüür.

Mallampati sınıf 3 ve 4 zor entübasyon kriteri olarak kabul edilir. Mallampati sınıflamasının çocuklarda zor entübasyon için sensitivite %16, spesifite % 93 dır.

Bir çok zor entübasyon göstergeleri Lemon, Wilson Skorlaması, tirometal mesafe yol gösterici olsalar da kesin kanıt olamazlar. Mallampati, Wilson risk skorlaması ve tiromental mesafenin 6 cm’den kısa olması arasında bir karşılaştırma yapıldığında en sensitif ve spesifik olan testin tiromental mesafe olduğu gösterilmiştir. Testlerin öngörüde yetersiz olması nedeniyle her trakeal entübasyon girişiminde, başarısız olma ihtimaline karşı, alternatif entübasyon girişimine hazırlıklı olunmalıdır.

Cerrahi Havayolu

Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz