Taşikardi Yönetimi ERC 2021

0
2601

Kalbin atım hızının 100/dakikanın üzerine çıktığı duruma taşikardi denir. Taşikardiler düzenli veya düzensiz olabildiği gibi EKG de QRS kompleksinin uzunluğuna göre 0.12 sn den kısa olmasına dar yada 0,12 sn den uzun olmasına göre geniş kökenli olabilir. Ventrikül kökenli taşikardiler hızlı ve genellikle hayatı tehdit eden ritm bozukluklarıdır. Özellikle yapısal kalp hastalığı olan bireylerde ventriküler fibrilasyona (VF)  veya asistoliye dönüşme ve ani ölüme yol açma ihtimalleri yüksektir.

Taşikardi tedavisinde hastanın stabil veya anstabil olduğunu belirlemek tedavinin planlanması aşamasında en önemli basamaklardan birisidir. Hastanın; klinik durumuna (stabil/anstabil) ve QRS morfolojisi (dar yada geniş) özelliğine göre acil yaklaşım seçenekleri belirlenir.

ERC 2021 kılavuzunda AHA, ESC kılavuzlarında olduğu gibi pre arrest ritimlerin (taşikardiler, bradikardi vb)  hızlı tanıma ve etkin doğru tedavi etme ile kardiyak arrest önlenebilir ya da tekrarlamasının önüne geçilebilir olduğu vurgulamaktadır. Tabi ki ritim konularında ana yaklaşım kılavuzumuz AHA ve ESC’i bu bu konuda temel kaynak olarak kabul ediyoruz…Temel öneri, yaklaşım ve uygulamalar akıl kartında basit şekilde özetlenmiştir.

Dar – Düzenli Taşikardi (SVT) Akıl Kartı

Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz