Semont Manevrası

0
1003

Periferik vertigo’da BPPV tanısı konulduysa ilk tedavi seçeneği medikal tedaviden önce pozisyonel tedavi ile iç kulaktaki kalsiyum kristallerini yerine oturtmaktır. Bu amaçla kullanılan yöntem en sık Epley Manevrasıdır. Fakat hekime ulaşmanın zor olduğu durumlarda hastaların evde kendilerinin de yapabileceği bir yöntem olan Semont Manevrası konusunda hastalar bilgilendirilmeli ve uygulamaları teşvik edilmelidir.

Semont Manevrası

  • Hasta oturur pozisyonda iken baş dönmesinin etkilenmemiş tarafına doğru başını 45 derece çevirir.
  • Ardından başını çevirdiği yönün tersine doğru lateral dekübit pozisyonunda uzanır. Bu pozisyonda yaklaşık 3 dakika beklemesi gerekir.
  • Sürenin dolmasının ardından başının 45 derece açısını değiştirmeden hızla tam ters yönde lateral dekübit pozisyonunda uzanması gerekir ve yine 3 dakika beklemesi gerekir.
  • Son olarak yavaşça oturur pozisyona gelir ve yüz karşıya bakar pozisyona döner.

  • http://kbb-forum.net/journal/text.php?lang=tr&id=35

Epley Manevrası

1990 yılında Akşehir'de doğdum. Osmaniye, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de eğitim ve öğretimim için mesai harcadıktan sonra son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım (Tıp Fakültesi eğitimimde bir de GATA dönemi var ki askerlik anıları bitmez...). Yozgat'ın Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD'na yerleştim. Daha sonra SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geçiş yapıp asistanlık sürecimi tamamladım. Şu anda Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde acil tıp uzmanı çalışıyorum. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet, Acil Tıp Uzmanıyım; evet, hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz