Torus Kırığı

0
3241

Torus, latince şişlik-çıkıntı manasına gelen “tori” kelimesinden türemiştir. Genellikle eklemlere yakın bölgelerde görülür. Kemiğin metafiz-diyafiz bileşkesinde periostun sağlam olduğu, tek korteksin ayrışmamış – minimal ayrışmış kırıklarına denir. Kemiğin esnek ve yumuşak olması nedeniyle özellikle çocuklarda daha sık gözlemlenir. Çocuklarda kemik zarının (periost) kalın olmasından dolayı kemiğin kompresif (ezilme) yüklere maruz kalması sonucu akordeon gibi kendi içine katlanması ile oluşur.

 

Küçük çocuklarda kırık bölgesinde ağrı, şişlik ve hassasiyet vardır. Kırıkta deformite ve krepitasyon yoktur. Torus kırığını diğer kırıklardan ayırmak zor olabilir. Dikkatli olunmazsa kırık atlanabilir.


 

Torus kırıkları konservatif yöntemlerle başarıyla tedavi edilse de, minimal deplase kırıklar potansiyel olarak instabil olmalarından ötürü önem taşır.

Çocuk kırıklarda  kemiklerin kanlanmasının iyi, hücresel aktivitesinin de yüksek olması nedeniyle kırık iyileşmesi çabuktur ve ağrının azalması için genellikle 3–4 haftalık rijid olmayan immobilizasyon (atel) yeterli olur.

Ekstremite Travmalı Hastaya Genel Yaklaşım

Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz