Yetişkin İleri Yaşam Desteği AHA 2018 Akıl Kartı

0
446

Resüsitasyon algoritmalarında önde gelen kuruluşlardan olan AHA  2018 güncellemesi ile Amiodaron ve Lidokain ve şok uygulamalarında  yeni  önerilerde bulundu.

Algoritmada görüldüğü gibi  Yetişkin İleri Yaşam Algoritmasında defibrilasyonun yetersiz kaldığı inatçı VF (Ventriküler Fibrilasyon) ve nVT (Nabızsız Ventriküler Taşikardi) tedavisinde, Amiodaron VEYA Lidokain düşünülebilir. Bu ilaçlar özellikle uygulama süresi kısa olduğundan, tanık olunmuş arrestlerde (VF & nVT) daha etkilidir (Sınıf IIb, Düzey B-R).

Bu kısımda dikkat edilmesi gereken konu, AHA’nın hiçbir şekilde erken defibrilasyondan taviz vermemiş olmasıdır. Bilindiği üzere AHA şoklanabilir ritim algoritmasında; 1.şok- 2 dk KPR- 2. şok- 2 dk KPR esnasında vazopressör (adrenalin) ve en son 3. şoktan sonra artık amiodaron veya lidokain uygulanmasını önermektedir.

 

Yetişkin İleri Yaşam Desteği ERC 2015

Adanalıyım, ilk ve orta ögretimimi memleketimde tamamladim. Lise egitimimi ise Osmaniye'de. Kadirli Atatürk SML Acil Tıp Teknisyenliği programından mezun olduktan kısa süre sonra atandım ve yaklaşık 10 yıldır Sağlık Bakanlığı'na bağlı ASHİ'lerde asli görevime devam etmekteyim. Buna ek olarak, Isparta Eğirdir SHMYO'da İlk ve Acil Yardım İ.Ö programında, ders ücreti karşılığı öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Öğrenmenin yaşı ve hududu olmadığına olan inancım sebebiyle eğitimim üzerine yoğunlaşmaya gayret gösterdim. Tamamladığım ve devam ettiğim eğitim programlarım; ''ÖNLİSANS: Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Adalet MYO, İş Sağlığı ve Güvenliği, İlk ve Acil Yardım SHMYO'' "LİSANS: İşletme, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Sosyal Hizmet (Devam), Hemşirelik (Devam)" "Y.L: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik ( Tez Aşaması)" .Daha önce çalıştığım iller: Aydın(Nazilli), Denizli (Merkez), İstanbul (Esenyurt) ve Isparta (Organize)
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz