Ölümcül Göğüs Ağrısı Nedenleri Akıl Kartı

0
4151

Göğüs ağrısı, acil servis başvuruları arasında % 3 ile 10 arasında yer tutmaktadır. Basit bir kas gerilmesinden hayatı tehdit eden akut miyokard enfarktüsü gibi çok çeşitli nedenleri olabilir.

Göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların ayırıcı tanısında hayatı tehdit eden sebepleri ayırt etmek; 112’de ve acil servislerde hastaların triajını belirmekten tanı ve tedavi stratejisini oluşturmaya kadar büyük önem teşkil etmektedir.

Bu akıl kartı ile ölümcül göğüs ağrısı tanılarını aklımıza getirecek öykü, fizik muayene ve laboratuar bulgularını bir araya getirdik.

1-Miyokard İnfarktüsü
2-Aort Diseksiyonu
3-Pulmoner Emboli
4-Kardiyak Tamponad
5-Özofagus Rüptürü
6-Pnömotoraks

Göğüs Ağrısı Akıl Kartı

1990 yılında Akşehir'de doğdum. Osmaniye, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de eğitim ve öğretimim için mesai harcadıktan sonra son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım (Tıp Fakültesi eğitimimde bir de GATA dönemi var ki askerlik anıları bitmez...). Yozgat'ın Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD'na yerleştim. Daha sonra SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geçiş yapıp asistanlık sürecimi tamamladım. Şu anda Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde acil tıp uzmanı çalışıyorum. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet, Acil Tıp Uzmanıyım; evet, hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz