Covid-19 KPR Kamu Spotu

0
898

blank

Biliyor Musunuz?

112’yi aranmadığı için insanlar ölebilir.

İlk yardım öğren, hayat kurtar!

Siz veya sevdiğiniz biri kalp krizi veya felç semptomları yaşarsa veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durum saptadıysanız hemen 112’i arayın ve ilk yardımda bulunun. Hayatta kalmak veya bir hayat kurtarmak için en iyi şansınız budur.

Hayatta öğrenebileceğin en önemli şey bu olabilir !

Her yıl Türkiye’de binlerce insan, belki de daha fazlası, hastane dışında kalbi durarak hayatını kaybetmektedir. İstatistikler bize KPR’yi (kalp masajını) daha fazla insanın bilmesinin daha fazla hayat kurtarabileceğini kanıtlıyor.

İlk yardımın önemi

İlk yardım, herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlileri
tarafından tıbbi müdahale gerçekleştirilene kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, mevcut malzemelerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.
Yapılan bilimsel çalışmalara göre kazalarda meydana gelen can kayıplarının; %10’unun ilk 5 dakika içerisinde, %45’inin ise ilk 30 dakika içerisinde meydana geldiği belirlenmiştir.
Bu da gösteriyor ki; doğru, etkin ve zamanında sağlanacak ilk yardım uygulamaları ile birçok can kaybının önüne geçilebilir!

Kalp krizi ile kalp durması arasındaki farkı biliyor musunuz?

Kalp krizi terimi genellikle yanlış bir ifade ile kalp durmasını tanımlamak için kullanılır. Kalp krizi, kalp durmasına ve ani ölüme neden olabilirken, bu terimler aynı anlama gelmez. Kalp krizi, kalbi besleyen damarlardaki kan akışını durduran bir tıkanmadan kaynaklanır. Kalp krizi (miyokard enfarktüsü), kalp krizi geçiren kişinin kesin olarak ölümüyle sonuçlanmayan bir durumdur ve kan akışının kesilmesi nedeniyle kalp kası dokusunun ölmesi anlamına gelir.

blank

Sadece göğüs basısını (kompresyonunu) içeren “Yalnız El ile KPR”, hem göğüs basılarını hem de ağızdan ağıza kurtarma nefeslerini içeren standart KPR’ye (kalp masajına) alternatif olarak son yıllarda ortaya çıkmıştır.

blank

AHA (Amerikan Kalp Cemiyeti), kurtarma nefesi vermeyi bilmeyen veya bunu yapmaktan rahatsız olan kişilere tıbbi yardım gelene kadar sadece göğüs kompresyonu sağlama seçeneğine izin vermek için 2015 kılavuzlarına “Yalnız El ile KPR”yi dahil etti ve 2020 kılavuzunda da aynı mesajı vermeye devam etti.

blank

Maske – Mesafe – Hijyen

 

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz