Epley Manevrası

0
1263

Periferk vertigo şiddetli baş dönmesi atakları ile sosyal aktiviteleri kısıtlayan ciddi rahatsızlık hissi oluşturan önemli bir hastalıktır. Periferik vertigo’da BPPV tanısı konulduysa ilk tedavi seçeneği medikal tedaviden önce pozisyonel tedavi ile iç kulaktaki kalsiyum kristallerini yerine oturtmaktır. Bu amaçla kullanılan yöntem en sık Epley Manevrasıdır.

Epley Manevrası

  • Hastaya öncelikle Dix-Halpike testi yapılır bu yöntem ile etkilenen kulak tespit edilir.
  • Daha sonra Epley manevrası için ilk olarak hasta dik oturtulur ve hastanın başı 45 derece etkilenen kulak tarafına çevrilir.
  • Baş sabitlendikten sonra hasta hızla supin pozisyonda yatar hale getirilir ve baş yaklaşık 20 derece ekstansiyona getirilir. Bu pozisyonda 30sn beklenir.
  • Daha sonra baş 90 derece diğer tarafa döndürülür ve bu pozisyonda yaklaşık 30sn beklenir.
  • Baş gövde ile birlikte dönecek şekilde tutularak vücut lateral dekübit pozisyonuna getirilir. Bu pozisyonda yüz yere bakacak şekildedir, hasta 30sn bu pozisyonda tutulur.
  • Son olarak hasta yavaşça oturur pozisyona getirilir ve yüzü öne döndürülür.

  • http://kbb-forum.net/journal/text.php?lang=tr&id=35
1990 yılında Akşehir'de doğdum.Osmaniye, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de eğitim öğretimim için mesai harcadıktan sonra son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım.(Tıp fakultesi eğitimimde bir de GATA dönemi var ki askerlik anıları bitmez...) Yozgat'ın Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp bölümüne yerleştim. Daha sonra Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geçiş yapıp asistanlık sürecimi tamamladım. Şuanda DHY olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Acil Servisinde Uzman olarak çalışıyorum halen. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet Acil Tıp Uzmanıyım, evet hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz