Hızlı Kan Gazı Değerlendirmesi Akıl Kartı

0
5830

Kan gazı, acil servislerde ve yoğun bakımlarda kullanılan hızla ulaşılabilir bir laboratuvar tetkiki olarak sık kullanılmaktadır.

Kan gazı asit-baz düzensizliği olan hastaların tanısı ve tedavisinde; solunum sıkıntısı olan hastaların tanısı, tedavisi ve takibinde; ani gelişen bilinç bulanıklığı olan hastaların etiyolojisini açıklamada kullanılabilecek parametreleri içeren kompleks bir tetkiktir. Bu konuda hızlı bir şekilde ulaşabileceğimiz bu tetkiki yorumlayabilmemiz önem kazanmaktadır.

Kan gazı yorumlama üzerine farklı kaynaklardan derlediğimiz bu akıl kartı size çok yardımcı olacaktır.

Kan Gazı Analizi ve Klinik Kullanımında Önemli Noktalar

 

1990 yılında Akşehir'de doğdum. Osmaniye, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de eğitim ve öğretimim için mesai harcadıktan sonra son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım (Tıp Fakültesi eğitimimde bir de GATA dönemi var ki askerlik anıları bitmez...). Yozgat'ın Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD'na yerleştim. Daha sonra SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geçiş yapıp asistanlık sürecimi tamamladım. Şu anda Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde acil tıp uzmanı çalışıyorum. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet, Acil Tıp Uzmanıyım; evet, hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz