Deferoksamin Uygulama Akıl Kartı

0
2431

Acil servislerin gündeminde her zaman yer alan yanlışlıkla ya da intihar amaçlı ilaç alımları arasında demir alımları da görülebilmektedir. Hafif GİS bulgularından mortalite ile sonlanan ciddi bulgulara kadar alım miktarı ile korele olarak değişen bir klinik tablo ile karşımıza gelebilirler.

Demir toksik alımlarında hemodiyaliz etkisizdir, exchange transfüzyon ise semptomatik olan çok yüksek alımlarda önerilir. Deferoksamin demirin antidotu olarak kullanılır.

İlgili Yazı

Demir Toksik Alımı Olgu Sunumu

1991 yılında İzmir-Aliağa’da doğdum. Çocukluğum Dikili-Bergama ve köyüm üçgeninde geçti. Liseyi Çanakkale Fen Lisesi’nde yatılı okudum. Erken yaşta ailemden uzakta olmak kendi ayaklarım üzerine basmayı öğrenmek dışında birçok meziyet kattı. Tıp fakültesini ise Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde bitirdim. Halen Antalya Eğitim Araştıma Hastanesi Acil Tıp Kliniği’nde asistanlık eğitimime devam etmekteyim. Köy hayatı, köylülük, çiftçilik, doğa, yürüyüş, seyahat ilgi alanlarım arasında. Dünya turu en büyük hayalim. Acil ise hayatımın yaramaz çocuğu gibi, ne seninle ne de sensiz tadında yaşayıp gidiyoruz…
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz