Göğüs Ağrısının Tanısı ve Değerlendirilmesi için 10 Mesaj AHA 2021

0
1511

2021 yılında yayınlanan AHA/ACC/ASE/CHEST/SAEM/SCMR kılavuzlarının ortak değerlendirilmesi ile oluşturulan Göğüs Ağrısı Tanı ve Yönetim Kılavuzu ile bize ne anlatıyor. Kılavuzun orjinal metnine kaynaklar bölümünden veya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Göğüs Ağrısının Tanısı ve Değerlendirilmesi için 10 Mesaj

 1. Göğüs Ağrısı eşdeğerleri olarak; omuz, kollar, sırt, boyun, çene, üst karın bölgelerinde basınç ve sıkışma hissi,  nefes darlığı, efor anjinası da değerlendirilmelidir. Göğüs ağrısı göğüs ağrısından daha fazladır.
 2. High-Sensitivity Troponin tercih edilmelidir. Yüksek sensitif troponin kullanımı akut miyokard enfarktüsü için standart kullanılmalıdır. tanının sağlanması ya da dışlanmasında etkilidir.
 3. Akut semptomların erken değerlendirilmesi önemlidir. Göğüs ağrısı hastalarının tümü hayatı tehdit eden özellikler içermemesine rağmen erken değerlendirilmeli ve ayırıcı tanıları yapılmalıdır.
 4. Stabil göğüs ağrısı olan hastalarda klinik karar verme sürecini hastalar ile paylaşın. Yan etki, radyasyon maruziyeti, maliyetler, alternatif seçenekler konusunda hastalarla etkileşim sağlanmalıdır.
 5. Düşük riskli hastalar için rutin testler gerekli olmayabilir. Düşük riskli akut ya da stabil göğüs ağrıları için koroner arter hastalığı için rutin tanı testi gerekli değildir.
 6. Algoritmalar önemli; Acil servislerde göğüs ağrısı için klinik karar verme algoritmaları rutin olarak kullanılmalıdır.
 7. Eşlik eden semptomlar; akut koroner sendromlar için göğüs ağrısı en baskın ve en sık görülen şikayettir. Bulantı ve nefes darlığı gibi eşlik eden semptomlar olabilir, bu eşlik eden semptomlar kadınlarda daha sıktır.
 8. Orta ve yüksek riskli hastalar için ileri test yapılabilir. Orta ve yüksek riskli göğüs ağrısı olan stabil hastalar için koroner arter obstrüksiyonunun belirlenmesi amacıyla kardiyak görüntüleme ve testlere başvurulabilir.
 9. Atipik göğüs ağrısı tanımı yerine nonkardiyak göğüs ağrısı tanımı kullanılmalıdır.
 10. Yapılandırılmış risk değerlendirilmesi kullanılmalıdır. Akut veya stabil göğüs ağrısı ile başvuran hastalar için koroner arter hastalığı advers olay riski, kanıta dayalı tanı protokolleri kullanılarak öngörülmelidir.

Acil Serviste Yaşa Göre Göğüs Ağrısının En Sık 10 Nedeni

18-44 Yaş Arası

 

 1. Nonspesifik Göğüs Ağrısı
 2. Ağrılı Solunum
 3. Abdominal Ağrı
 4. Kemik/kas Ağrıları
 5. Anksiyete
 6. Yüzeysel Kontüzyon
 7. Kardiyak Aritmi
 8. Özefageal Rahatsızlıklar
 9. Diğer Üst Solunum Yolları Enfeksiyonu
 10. Diğer ve Nonspesifik Alt Solunum Yolları Enfeksiyonu

45-64 Yaş Arası

 1. Nonspesifik Göğüs Ağrısı
 2. Koroner Arteroskleroz
 3. Ağrılı Solunum
 4. Akut Miyokard İnfarktüsü
 5. Kardiyak Aritmi
 6. Abdominal Ağrı
 7. Pnömoni
 8. Özefageal Rahatsızlıklar
 9. Yüzeysel Yaralanma; Kontüzyon
 10. Esensiyal Hipertansion

65-79 Yaş Arası

 1. Nonspesifik Göğüs Ağrısı
 2. Koroner Arteroskleroz
 3. Kardiyak Aritmi
 4. Akut Miyokard İnfarktüsü
 5. Ağrılı Solunum
 6. Konjestif Kalp Yetmezliği
 7. Abdominal Ağrı
 8. Pnömoni
 9. Diğer ve Nonspesifik Alt Solunum Yolları Enfeksiyonu
 10. Diğer Sinir Sistemleri Semptomları ve Hastalıkları

≥80 Yaş Üstü

 1. Nonspesifik Göğüs Ağrısı
 2. Koroner Arteroskleroz
 3. Konjestif Kalp Yetmezliği
 4. Akut Miyokard İnfarktüsü
 5. Pnömoni
 6. Ağrılı Solunum
 7. Kardiyak Aritmi
 8. Abdominal Ağrı
 9. Diğer ve Nonspesifik Alt Solunum Yolları Enfeksiyonu
 10. Diğer Dolaşım Hastalıkları

Akut Kalp Yetmezliği Acil Yaklaşım ESC 2021

 

1990 yılında Akşehir'de doğdum. Osmaniye, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de eğitim ve öğretimim için mesai harcadıktan sonra son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım (Tıp Fakültesi eğitimimde bir de GATA dönemi var ki askerlik anıları bitmez...). Yozgat'ın Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD'na yerleştim. Daha sonra SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geçiş yapıp asistanlık sürecimi tamamladım. Şu anda Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde acil tıp uzmanı çalışıyorum. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet, Acil Tıp Uzmanıyım; evet, hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz