Hiperpotasemi (Hiperkalemi) Yönetimi Akıl Kartı

0
4691

Potasyum yüksekliği böbrek yetmezliği olan hastalarda sık karşımıza çıkabilecek hayatı tehdit eden bir durumdur. Ciddi kardiyak ritim bozukluklarına neden olabilir.

Tedavisi temel olarak 5 basamakta planlanmalıdır yakın monitörizasyon kardiyak ileti bozukluklarını takibi için önemlidir.

  1. Kardiyak Koruma: Hiperpotasemi hücre membran stabilizasyonunu bozduğu için kardiyak ileti hücrelerinde bozukluklar meydana getirir. Hastaların EKG değerlendirmesi hızlıca yapılmalı, EKG değişikliği varsa intravenöz Ca verilmelidir.
  2. K’u Hücre İçine Sokma: Potasyum hücre içinin baskın pozitif yüklü iyonudur. Hücre dışındaki K hücre içine alınarak ekstrasellüler alandaki potasyum miktarı ayarlanabilir.
    • İnsülin ile hücreye glikoz alımı, Na-K ATPaz aracılığı ile K hücre içine alınarak sağlanır.
    • Beta stimulasyon ile K intrasellüler alana alınır.
  3.  K’u Vücuttan Uzaklaştırma: Potasyum kayekasalat ya da hemodiyaliz ile vücuttan uzaklaştıtılabilir. Hafif şiddetteki hiperpotasemide oral ajanlar kullanılabilirken tedaviye rağmen gerilemeyen şiddetli hiperpotasemi durumunda hemodiyaliz gerekebilir.
  4. Serum K ve Glikoz Düzeylerinin Takibi: Tamponize mayi verilen hastalarda kan şekeri takibi yapmak çok önemli olacaktır, özellikle diyabetik hastalarda yakın kan şekeri takibi yapılmalıdır. Serum K düzeyi takibi için ağır hiperpotasemi durumunda tamponize mayi sonrasında 2 saatlik takip önerilirken venöz kan gazı takibi de yapılabilir. Asidoz düzeyi hiperpotasemiyi arttırır.
  5. Rekürrensin Önlenmesi: Özellikle dışardan alımlara bağlı hiperpotasemi durumunda kaynağı kesmek en önemli çözüm olacaktır.Bunun dışında hastanede yatmakta olan hastalarda iyatrojenik hiperpotasemiye neden olabilecek diüretiklerin kullanımında dikkatli olunmalıdır. İdrar çıkımı azalmış ya da olmayan hastalarda K replasmanından kaçınılmalıdır.

 

Hiperpotasemi (Hiperkalemi)

 

1990 yılında Akşehir'de doğdum. Osmaniye, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de eğitim ve öğretimim için mesai harcadıktan sonra son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım (Tıp Fakültesi eğitimimde bir de GATA dönemi var ki askerlik anıları bitmez...). Yozgat'ın Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD'na yerleştim. Daha sonra SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geçiş yapıp asistanlık sürecimi tamamladım. Şu anda Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde acil tıp uzmanı çalışıyorum. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet, Acil Tıp Uzmanıyım; evet, hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz