Yılan Isırması Hastası Olgu

0
2042

Yılan ısırması çoğu zaman yılan ile ani karşılaşma sonrasında yılanın kendini tehlikede hissetmesi, kaçacak yer ve zamanı bulamamasıyla savunma içgüdüsüyle gerçekleşir. Özellikle kamp ve piknik alanları ya da bahçe, tarla gibi yılanların doğal ortamı olan bölgelerde bulunan insanlar yılan ısırığı açısından risk altındadır. Acil serviste yılan ısırılmasına yaklaşımı daha önce yazımızda ayrıntılı olarak anlatmıştık. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizden gelen vakalardan, yılan ısırması sonrası acil servise başvuran hastamızı sizlerle paylaşacağız.

73 yaş kadın hasta sabah saat 08.00 sularında evinin bahçesinden yumurta almak isterken sağ el 2. parmak pulpasından yılan tarafından ısırılmış. Hasta yılanı engerek yılanı olarak tarifliyor. İlk müdahale olarak eve kendisi parmağına kesiler atarak kanını akıttığını ifade ediyor. Sonrasında en yakın sağlık kuruluşu olan ilçe devlet hastanesinin acil servisine başvurmuş. Özgeçmişinde diyabet ve hipertansiyonu olan hasta ilçe devlet hastanesinden ileri tetkik ve tedavi amacıyla hastanemize sevk edilmiş.

Hastanemize başvuru anında genel durumu iyi, bilinci açık, oryante ve koopere olan hastanın vital bulguları tansiyon arteryel 170/85 mmHg; nabız 90 atım/dk; solunum sayısı 14 soluk/dk; vücut sıcaklığı 36,0 °C olarak kaydedildi. Fizik muayenesinde sağ üst ekstremitede dirseğe kadar ödem ve hassasiyet mevcuttu. Diğer sistem muayeneleri olağandı.

Sağ elden dirseğe kadar uzanan şişlik ve yer yer ekimoz evre 2 olarak değerlendirildi.

Yılan ısırması konusunun daha detaylı anlatımı için tıklayınız.

Hastaya acil serviste yara yeri temizliği ve tetanoz profilaksisi uygulandıktan sonra aşağıdaki sırası ile uygulandı.

  • Prednol 80 mg
  • Avil 1 amp
  • Dekort 1amp
  • Arveles 1 amp
  • Antivenom 1amp+1amp (50cc SF ile 30 dk’da infüzyon) Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı polivalan yılan antivenomu

Hasta takip amaçlı servise yatırıldı. Takibinde kliniğinde ilerleme olmayan hastaya ek antivenom uygulaması yapılmadı. Hasta 1 haftalık takibin ardından şifa ile taburcu edildi.

Ülkemizde zehirli yılan olarak tanımlanan 10 türden 9 tanesi engerek yılanı ailesindendir. Özellikle endemik bölgelerde halkın bilinçlendirilmesi ve ısırıklarda semptomların yakın takip edilmesi hızlı antivenom uygulaması önemlidir. Endemik bölgelerde özellikle yaz aylarında hastanelerde antivenom varlığı ya da temini konusu için ön hazırlık yapılmalıdır.

Bizimle vakasını paylaşarak yazımızın oluşmasına katkı sağlayan Acil Tıp Asist. Dr. Sinem METE’ye teşekkür ederiz.

Akrep Sokması 5 Yaş Çocuk Olgu

1990 yılında Akşehir'de doğdum. Osmaniye, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de eğitim ve öğretimim için mesai harcadıktan sonra son olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimimi tamamladım (Tıp Fakültesi eğitimimde bir de GATA dönemi var ki askerlik anıları bitmez...). Yozgat'ın Şefaatli ilçesinde mecburi hizmetimi tamamladım. Burada acilci yaşam tarzını benimsedim. Kalifiye bir acil çalışanı olmaya karar verip TUS ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD'na yerleştim. Daha sonra SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'ne geçiş yapıp asistanlık sürecimi tamamladım. Şu anda Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde acil tıp uzmanı çalışıyorum. Yaparken zevk aldığım işimi herkese anlatıp sevdirmek istiyorum. Evet, Acil Tıp Uzmanıyım; evet, hep acillerde çalışacağım...
Facebook Yorumları

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz